Вівторок, 23 січня, 2018

Колоритність мальовничого Космача

Їх неповторна краса, велич гір доповнюється своєрідною гуцульською культурою та традиціями.

Познайомитися з усіма традиціями та звичаями, побачити чудеса народної творчості можна в одному з найвідоміших сіл Карпат - Космачі - культурному центрі Гуцульщини.  

Село розташоване у 30 кілометрах від Коломиї, серед мальовничих пагорбів Карпат. Воно дуже велике і займає площу понад 84 квадратних кілометрів! Налічує Космач 32 присілки, проживає близько 6000 жителів, працюють сім навчальних шкіл, кілька клубів, два музеї. Дуже цікава спеціальна школа мистецтв, де учні освоюють основи писанкарства, гончарства, вишивки та інших ремесел.  

Існує чудова легенда, котра розповідає про те, як поселенцями Космача стала закохана пара з далекої Італії. Купці цієї країни частенько їздили через гори в міста, а для ночівлі в безлюдному місці збудували невелику хатинку. Власне тут одного разу залишилися відчайдушні Джульєтта і Нікос, які зуміли пристосуватися до суворих умов гірської природи. Згодом у них з'явилися двійнята Акра і Грегіт, іменами яких названі пагорби поблизу села.  

Космач також свято береже пам'ять про знаменитого ватажка повстанців - Олексія Довбуша, який присвятив все своє життя нелегкій боротьбі з несправедливістю та панщиною, чим заслужив любов і відданість волелюбних жителів гір. Саме у Космачі і загинув легендарний народний герой. Йому поставили пам'ятник у центрі села, а також відкрили музей імені Олекси Довбуша.  

Найбільше приваблює у Космачі - неповторна аура і особлива атмосфера справжнього центру Гуцульщини. Тут, як ніде більше, повністю дотримуються давніх звичаїв і традицій, а народні ремесла тут поважають і активно розвивають, передаючи знання від дідів до внуків.   У Космачі працює школа мистецтв, де дітки вчаться розмальовувати писанки, вкладаючи в знаки, символи та кольори особливий сакральний зміст. Вишиванки тут повсюди: рушники, скатертини в будинках, одяг і хустки, хоругви у церкві. Також у селі можна побачити, як виготовляють глиняний посуд, і навіть спробувати самому доторкнутися до справжнього мистецтва.  

Потрапивши в село Космач на Великдень або на Різдво, ви відчуєте себе в казковій феєрії справжнього гуцульського свята. Особливе задоволення можна отримати і на карпатському весіллі. Традиційні гуляння та святкування ведуться згідно стародавніх звичаїв, вони вражають своєю красою і самобутністю.

Космач - дуже життєрадісний і щирий. У його вишиванках і фарбах переважають помаранчевий, червоний і зелений кольори. А якщо подивитися на село з висоти пташиного польоту, то воно здасться схожим на велике сонце, з 32 промінчиками - присілками.  

Особлива атмосфера Космач, його справжня самобутня культура - те, що притягує сюди гостей звідусіль. Якщо ви хочете побувати в самому серці Карпатських гір, і відчути атмосферу і стиль життя їх мешканців, приїжджайте в Космач в будь-який час року! Тут є чимало гуцульських садиб, міні -готелів і привітних хатин, де відпочинок буде комфортним, приємним і дуже особливим!