Четвер, 22 березня, 2018

Писанкарство Гуцульщини

Писанка має дохристиянське походження і зародилася в язичницьку давнину. Вона увійшла в обряди багатьох народів світу. За віруваннями, писанка є джерелом зародження життя, початком Всесвіту.
 
В орнаментальних мотивах писанок, виготовлених у Прокураві, Брустурах, Шешорах є багато спільного з космацькими мотивами. Але вони відрізняються від космацьких мотивів спрощеною орнаментикою та композицією малюнка. У розписі писанки в основному використовують жовті та зелені фарби на коричневому фоні. За останні роки в розпис брустурівських, прокуравських та шешорівських писанок майстрині почали додавати червоні, зелені та фіолетові фарби. На писанках зображують анімалістичні мотиви, рідше трапляються зображення рослинного характеру. В багатьох випадках на писанках можна побачити зображення гуцульської архітектури: ґражду, церкву, дзвіницю, капличку тощо.
 
Писанки села Яворова відрізняються від писанок сіл Космача, Брустурів, Прокурави та Шешорів тим, що загалом тут поширений геометричний орнамент. І це закономірне явище, адже в цих селах віддавна розвинутий такий народний промисел, як різьба по дереву. Використовують кольори жовтий, коричневий різних відтінків та білі лінії, які утворюють природний колір яйця.
 
Село Річка межує з селом Яворовом. Писанки села Річки відрізняються своєю кольоровою гамою. Основними кольорами є зелений, чорний, жовтий та коричневий. На писанках орнаменти виконані з використанням елементів мосяжництва, різьби по дереву, вишивки та ліжникарства. Адже ці народні художні промисли були розвинуті набагато раніше, ніж писанкарство. На писанках села Річки також використовують як рослинний, так і тваринний орнаменти, тобто стилізовані тварини, які є у тамтешніх лісах.