Четвер, 22 березня, 2018

Народний стрій у Соколівці

Під час народних гулянь, різних фестивалів, та й у будь-який святковий день гуцулів можна побачити у вишиванках як старого, так і малого.

У селі Соколівка особливе ставлення до народного строю. Батьки виготовляють народне вбрання для кожної дівчини, яка досягає повноліття. В релігійне свято, а також кожної неділі до церкви жителі села ідуть тільки у народній одежинці. Задоволення це не із дешевих. Виготовлення однієї сорочки, котра повністю вишита бісером, чудовим квітковим орнаментом обходиться приблизно у 6 тисяч гривень. Трошки дешевше (4 - 5 тис. грн.) коштує сорочка вишита геометричним узором (і це не враховуючи вартість бісеру та полотна). До цього необхідно додати ще виткану в тон основного кольору вишивки на сорочці запаску і розкішний синій або вишневий фартух, розшитий бісером, як і сорочка! Товста кожушина з рукавами або кожушок без рукавів і також тоненький кожушок!

Немалі грошенята потрібно викласти, щоб пошити народний одяг для дівчини в Соколівці.

Модні тенденції присутні і дуже помітні в кольоровій гамі та стилі одягу. Старше покоління віддає перевагу темнішій кольоровій гамі, молодше – яскравішій.

Серед молоді набула популярності вишивка “білим по білому” із вкрапленням лимонного, бузкового, бежевого, голубого.

В піст у церкву не гоже приходити у розкішній сорочці – “рукавівці” і в запасках. У цей період одяг вимагає обмежень. Вишивка на сорочці повинна бути стриманою.

На Великдень в церкві переважають бордові, вишневі, червоні кольори, на Зелені свята – всі відтінки зеленого.

Та неймовірно красивою є соколівчанка, котра “в косицях” іде до церкви у ті незабутні неділі, коли священик проголошує заповіді, а також у перший день свого весілля. Такі вінки для молодої шиють лише в цьому селі. Плечі молодої нареченої вкривають різнокольорові “бинди”, а на груди з віночка звисають голуба та біла стрічки зі спеціально нашитими букетиками-оберегами.

Національне вбрання у Соколівці – це не атрибут, не музейний експонат, це – невід’ємна складова сучасного села, з глибокими національними традиціями у самому центрі Карпат, у нашій Україні.