Четвер, 22 березня, 2018

Жителі показали приклад

Дорога в село Річка не входить у перелік доріг районного значення. Тому десятиліттями селяни їздили по грунтовці з вибоїнами та ямами. Кажуть, що скільки не зверталися до влади, постійно стикалися з відмовами і поясненнями, що на це немає грошей. «Ідея самим побудувати дорогу виникла 8 років тому, - розповів нам житель села Віталій. - Але тоді нам не вдалося переконати людей, що це справді необхідно. А зараз, коли в країні така політична ситуація, наша дорога явно нікому не цікава, крім нас ... Ми зібрали Народну раду із шанованих жителів села, і вони поговорили з людьми. Всі зрозуміли, що якщо ми самі не зробимо, то ніколи нічого не зміниться. 
 
Збирали гроші всім селом - хто скільки може. Хто багатший - той більше давав, а хто 50 грн. дав ». Віталій каже, що спільними зусиллями вдалося зібрати близько 110 тис.грн. Всього в селі - 2,5 тисячі осіб, із зібраних коштів 40 тис. - гроші сільради, решта дали люди.
 
Роботи виконували також виключно своїми силами - найняли техніку у «Автодору» і закупили матеріали. « А дорогу ми клали самі, хто хотів - той приходив і працював. Іноді приходило навіть більше людей, ніж потрібно, але ми всіх розподіляли, і простою не було» , - розповідає Віталій.
 
Поки вони змогли провести тільки основні роботи - відкачали води, провели труби і засипали щебенем. «Роботи ще йдуть - наступного тижня нам знову обіцяли допомогти з технікою. Складно все робити самим, зате тепер у нас будуть дороги краще регіональних» , - з гордістю говорить ще один житель села, Андрій.
 
Люди визнають, що всі проблеми села самостійно таки не вирішать. «Нам потрібно опорні конструкції поставити - у нас з одного боку дороги йдуть обривисті скелі. Але зробити це самостійно ми не зможемо ніяк» , - зітхає Михайло, один з постійних працівників нового будівництва. За його словами, навіть та частина роботи, яку селяни змогли зробити самі, викликала у всіх подив. Начальник «Автодору »нам так і сказав - такого ще ніхто не робив. Всі дзвонять, питають - як це можливо? Ми говоримо - все можливо. Через те, що відбувається в країні, ми дуже хочемо, щоб жителі Сходу подивилися на нас і зрозуміли - ми не бандерівц , ми такі ж роботяги, як і вони. І сваритися нам не можна».
 
Українці, які страждають від поганих доріг, не вперше самостійно вирішують таку проблему, часто підходячи до цього з креативом і гумором. Наприклад, жителі Запоріжжя масово закривали ями ... килимами ! Ідею подарував автолюбитель, який втомився лагодити машину через постійну величезної ями у дворі , а пізніше до подібного « флешмобу » приєдналися й інші запорожці . За їх словами , це краще , ніж їздити по вибоїнах , і не треба чекати підтримки міської влади. А в багатьох містах небайдужі активісти обводять ями на дорогах червоною або білою фарбою , щоб їх краще було видно в темряві.