Четвер, 22 березня, 2018

На її рушниках розквітли вірші ...

У районному Будинку культури відбулося літературно-мистецьке свято з нагоди 90-річчя лауреата Державної премії ім.Т.Г.Шевченка Ганни Василівни Василащук з Шешорів, яке провели в рамках 200-ліття від дня народження Т.Шевченка. Його організатори – відділ культури, національностей та релігій РДА і Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва. Відкрив урочистий захід міський голова Косова Микола Фокшей.

У своєму вступному слові завідувач районним організаційно-методичним центром «Культура Косівщини» РБК Лариса Березка зазначила, що Ганна Василащук не лише талановита майстриня художнього ткацтва, а й громадська діячка, учасниця УПА, була людиною духовно багатою. Вона була лау­реатом районної премії ім. Юрія Шкрібляка, заслуженим майстром народної творчості.

Ганна Василащук народилася в 1924 р. в с. Пістині. Під час війни згоріла їхня батьківська хата, й сім’я переїхала в Шешори. Там Ганна закінчила школу, приохотилась до читання Шевченкового «Кобзаря», якого подарував їй батько. Водночас придивлялась, як її сестра ткала верети, накидки, портьєри, рушники, без яких на Гуцульщині не обходилась жодна родина. Через деякий час і сама стала за ткацький верстат. Про життєвий і творчий шлях Ганни Василівни дуже гарно розповіла студентка четвертого курсу інституту Світлана Свирид. І про те, як на її рушниках оживали рядки «Кобзаря», як майстриня глибинно передавала ідейний зміст безсмертних поезій великого Тараса. Кожен неповторний узор – це рядок із шевченківських віршів, про що вказують назви рушників: «Зоре моя вечірняя», «Катерина», «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?», «Кавказ», «І мертвим, і живим, і ненародженим…», «Гамалія», «Утоплена».

Дочка Г.Василащук Марія Василащук показала присутнім рушники, ткані її матір’ю, розповіла багато цікавого з біографії майстрині, про її участь у різноманітних виставках. А ще попросила посприяти у створенні музею Г.В.Василащук, щоб зберегти її творче надбання для наступних поколінь.

До речі, косівська мистецька школа немислима без спадщини визнаних талановитих майстрів, наголошувала у своєму виступі колишній ректор інституту ПДМ Катерина Сусак. Студенти були завжди щасливими від спілкування з Ганною Василівною. Адже майстриня ниткою і кольорами вдало відтворювала зміст літературних творів, поезії. Про це також вела мову й викладач інституту Ірина Островська.

На літературно-мистецькому заході, приуроченому 200-річчю від дня народження Т.Шевченка, основ­ним акцентом була Шевченкіана, Ганни Василащук. Про майстриню показали відзнятий фільм. Їй присвятив свій виступ і голова районного товариства «Гуцульщина» Юрій Стефурак. А Оксана Ткачук, методист з відділу освіти РДА сказала такі слова: «Дай, Боже, нам усім знати так творчість Т.Г.Шевченка, як знала її Ганна Василащук». Талановита майстриня і справді читала напам’ять увесь «Кобзар», тому на її рушниках так яскраво й барвисто розквітли вірші Тараса Шевченка.