Четвер, 22 березня, 2018

Щедрість гуцульської кухні

Гуцульська кухня налічує десятки тисяч рецептів різноманітних страв, які відрізняються простотою приготування і прекрасними смаковими якостями. Гуцули жартують з приводу своєї кухні: "У нас просто: борщ, бануш і кулеша ". 
 
Кому не відомі український борщ з пампушками, галушки, вареники, колачі, гречаники, фарширована риба, шпиговане сало, печеня, буженина? Багато страв відрізняються чудовим поєднанням овочів і м'яса. Особливо смачні і корисні страви з грибами: червоний борщ з грибними вушками, короп з грибами, яєчня з грибами, білі гриби в сметані з банушем, вареники з картоплею і грибами, качка з домашньою локшиною і грибами та багато іншого.
 
Для гуцульських страв характерні різноманітні способи приготування: смаження, тушкування, варіння, запікання, пасеровка. Дуже корисні та смачні страви, запечені в спеціальних керамічних горщиках: печеня, вареники зі сметаною, тушкована капуста, картопля з м'ясом і чорносливом.
 
Гуцули славляться своєю гостинністю, бо " веселий гість - всьому будинку радість". На столі, в гуцульській хаті, на вишитому рушнику завжди лежав хліб, а поруч - сіль.
 
За стародавнім звичаєм хліб - сіль підносили дорогим гостям на знак шани та поваги. Цей звичай зберігся і до нині.
 
Сучасне кулінарне мистецтво зберегло та примножило давні добрі звичаї. У наш час жодне сімейне свято не обходиться без м'ясних рулетів, кручеників, жаркого, холодцю, шинки, пиріжків з капустою, сиром, м'ясом та грибами, без домашньої ковбаски та голубців, без вареників.
 
Велику увагу газдині Карпат приділяють смаковим якостям їжі, тому використовують безліч прянощів. На городі вирощують кмин, цибулю, петрушку, часник, хрін, перець, чебрець,  пастернак. Багато страв ароматизують свіжою зеленню кропу чи петрушки.
 
Улюбленими напоями є хлібний квас, соки (грушевий, березовий, яблучний, журавлинний, калиновий,  малиновий), узвари із сушених та свіжих яблук, груш та слив, вишень, медова сита, пиво. Поширені також медовуха, спотикач, хріновуха, різноманітні настоянки та наливки з фруктів і ягід.
 
Всі свята у Карпатах супроводжуються багатим застіллям, повним дарами щедрої гуцульської землі.