Понеділок, 19 лютого, 2018
Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 62

Водохреща на Косівщині

frontpageА що третій праздник - Святе Водохреща!

Там, на річці на Йордані
Там Господь Христос хрестився
З рук Хрестителя Івана
У святій водичці вмився.

Водохреща - це третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят і християнський світ відзначає його 19 січня.

 

На Косівщині, Івано-Франківської області, наприкінці Різдвяних свят виростають справжні льодові містечка. Люди витесують з криги скульптури звірів, мурують снігові каплички та хрести. Таким чином дякують Богу за прожитий рік і просять ласки на прийдешній. В першу чергу мурують із криги каплиці і престол. На Водохреще в них правлять Служби Божі. Поруч кладуть і льодяний колодязь, у якому освячують воду. Далі витесують хрести, побажання з прийдешнім роком і святами. Прикрашають скульптури гирляндами, дощиком і вишитими рушниками, їх несуть жінки із кожного двору. Освяченню води споконвіку приділялась велика увага. На березі річки, біля льодового хреста, відбувається святкове богослужіння, потім священик занурює в річкову воду хрест під спів хору «Во Йордані хрещуся тобі, Господи...».

Тепер вода вважається освяченою, і люди набирають з ополонки у принесений із собою посуд свячену воду. Після всіх процедур люди повертаються додому. За народними віруваннями, коли священик опускає хрест у ополонку, з річки вистрибує нечиста сила, і гуляє вона землею до тої пори, поки якась жінка не випере в річці білизну. Господині не квапилися повертати нечисту силу у воду — хай побільше її загине від сильних морозів. За легендою, на Водохрещенпя вода в річці на якусь мить перетворюється на вино.

Принісши додому свячену воду, господар кропить усе в оселі й господарстві. Уся родина сідає до столу, перед їжею випивши свяченої води. Освячена на Водохреща вода вважалася цілющою, її зберігали за образами й використовували для лікування хвороб, при засіванні поля тощо. Зберігали також і свічку, що горіла біля води. Після обіду дівчата йдуть до річки, щоб умитися йорданською водою — задля вроди та здоров'я.

Перший понеділок після Водохрещення — святий. Цього дня можна їсти тільки пісні страви.

Хрещення - це дуже важливий день у житті. Людина немовби знову народжується на світ. Людська душа отримує від Бога благодать, силу творити добро і стає ближчою до Бога.