Четвер, 22 березня, 2018
Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 62

Косівщина — частина Гуцульщини

frontpageГуцульщина - край краси і несподіванок. Гуцульщина - область України, заселена українськими гуцулами, що охоплює гірські райони Івано-Франківської й Чернівецької областей та Рахівський район Закарпатської області. Частину гірського краю, розташовану між річками Прут і Черемош, називають Гуцульщиною, вона має за плечима багату історію. Цим чарівним краєм завжди бажали володіти різноманітні королівства і князівства, але тут споконвіку живуть гуцули - одна з етнічних гілок українців. Вони розмовляють особливою говіркою української мови. Від мешканців сусідніх земель відрізняються заняттями і способом життя. Гуцули виробили власну дерев'яну архітектуру і славляться як неперевершені майстри-будівельники.

Природжений естетичний смак, замилування в красі разом з природно-економічними умовами, призвели до розвитку в цьому краї народного декоративно-ужиткового мистецтва. Уже декілька століть гуцули захоплюють світ своєю різьбою та випалюванням по дереву, декоративним ткацтвом, вишивкою, керамікою, писанкарством.

Ще в XIX ст. вироби гуцульських митців експонувалися на міжнародних і всесвітніх виставках у Парижі, Відні, Берліні. Велику славу здобули різьбярі Юрій Шкрібляк, Марко Мегединюк, Юрій та Семен Корпанюки, Василь Девдюк, Микола Тимків, Микола Грепиняк, Іван Павлик, гончарі Олекса Бахметюк, Петро Кошак, Павлина Цвілик, ткачі Петро і Роман Горбові, Ольга Горбова, Ганна Василащук та десятки інших. їхні традиції продовжують покоління молодих майстрів, з якими гості краю можуть зустрітися безпосередньо в майстернях і побачити, як у талановитих руках народжується витвір краси.

Викликає захоплення барвистий гуцульський одяг.

Гуцули зберегли звичаї та обряди, що мають коріння у сивій давнині. Багато з них пов'язано зі скотарством - головним заняттям гуцулів. Як велике свято відзначають проводи худоби на гірські пасовища - полонини наприкінці травня. Чарують своєю магією звичаї та обряди, пов'язані зі святом Різдва, Нового року, Великодня, Святого Юрія та іншими.

Вражає своїм багатством гуцульський фольклор, як словесний, так і музичний та хореографічний.

Горяни мають свої улюблені страви, які відзначаються високою поживністю, екологічною чистотою, корисністю для здоров'я (наприклад, кулеша та бануш з кукурудзяної муки, квашене особливим способом молоко - гуслянка, солоний сир-бринза, страви з дикорослих грибів тощо).