Понеділок, 19 лютого, 2018
Помилка
  • JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 62

Через кризу інвестори побоюються «зливатися» та «поглинатися»

Відповідно до опублікованого огляду ринку угод злиття і поглинання, підготовленому «Ернст енд Янг» (Ernst & Young M&A Tracker), в четвертому кварталі 2011 р. сукупний обсяг угод M&A в світі скоротився на 14% в порівнянні з попереднім кварталом цього року і на 18% в порівнянні з четвертим кварталом 2010 р. При цьому вартість угод знизилася на 25%, досягнувши свого мінімуму за період з I кварталу 2010 р.

Невпевненість бізнес-спільноти щодо темпів зростання світової економіки не додає бажання ризикувати. Як наслідок, кількість міжнародних угод M&A в четвертому кварталі 2011 р. впала до 30% від загального числа угод злиття і поглинання у світі.

Єдиною галуззю, в якій спостерігалося зростання угод M&A в жовтні-грудні 2011 р. як за кількістю, так і за вартістю, стало автомобілебудування. Якщо говорити про вартість угод, то вона збільшилася і в ряді інших галузей, а саме в сфері ЗМІ, індустрії розваг, гірничодобувній і металургійній промисловості, нафтогазовій галузі та електроенергетиці. Найбільший же спад в цьому показнику був відзначений в секторі управління активами, банківському секторі, секторі споживчих товарів та телекомунікацій, у кожному з яких скорочення склало не менше 40%.

У всьому світі активність в області угод M&A в четвертому кварталі нинішнього року впала в порівнянні з третім, хоча обсяг угод в Азії та на Близькому Сході дещо пом'якшив загальну картину. Найбільший спад був відзначений у Центральній та Східній Європі та Океанії - в обох регіонах він перевищив 50%.

Криза в Єврозоні продовжує робити істотний вплив на розвиток ситуації в країнах Західної Європи, в яких кількість угод упала на 18%, а їх вартість - на 22%, що більше падіння аналогічних показників у країнах Північної Америки (14% і 21% відповідно).

Як стверджує Девід Мюррей, керівник практики консультаційних послуг із супроводу угод «Ернст енд Янг», скорочення кількості та вартості угод в світі викликане, перш за все, невпевненістю з приводу ситуації в Єврозоні у зв'язку з триваючою там кризою і тим впливом, який він надає на всю світову економіку.

Даврон Рустамкулов, партнер компанії «Ернст енд Янг», керівник відділу послуг у сфері злиття і поглинань в СНД, додає: «Країни СНД не є винятком. Ми бачимо, що рішення по безлічі потенційних угод відкладаються внаслідок невизначеності напрямків розвитку ринку і зміщення пріоритетів. Разом з тим, регіон як і раніше привертає увагу міжнародних компаній, зайнятих пошуком точок зростання на середньострокову та довгострокову перспективу».

Владислав Остапенко, керівник відділу корпоративних фінансів і M&A компанії «Ернст енд Янг» в Україні, коментує: «Країни Європи є основними інвесторами в Україну, і ті проблеми, які переживає єврозона і побоювання, пов'язані з затяжною рецесією і девальвацією євро, природно, не додають оптимізму корпораціям, розташованим в Європі, і змушують їх орієнтуватися більше на збереження позицій, ніж на розширення шляхом придбань».

Прогноз на 2012 рік також фактично потрапляє в повну залежність від кон'юнктури єврозони. «Якщо главам країн Єврозони вдасться виробити ефективну стратегію фінансування, я думаю, це створить певну стабільність, а разом з нею і передумови для збільшення активності в галузі укладення угод», - підсумовує Девід Мюррей.

Зазначимо, огляд ринку M&A (M&A Tracker) складається компанією «Ернст енд Янг» у співпраці з лондонським Центром досліджень угод злиття і поглинання (M&A Research Centre, MARC). При підготовці огляду використовуються дані з шести джерел (Bloomberg, CapitalIQ, Dealogic, Mergermarket, Thomson і Zephyr) про щоквартальні показники активності на ринку злиттів і поглинань, які потім консолідуються і порівнюються з аналогічними даними за I квартал минулого року.


Читайте також: Поради щодо пошуку роботи